پخش خودکار ویدیوی بعدی :

اهل‌بیت؛ مظهر مهربانی خدا

۳۹ بازدید
منتشر شده در

یکی دیگر از راه‌های درک، باور و چشیدن مهربانی خدا، ائمۀ هدی(ع) هستند. می‌فرماید خدا مهربانی را صد قسمت کرد، یک قسمتش را داد به خلق خدا، از تویش محبت مادر به فرزند در آمد، از تویش عشق بین زن و شوهر درآمد، از تویش محبت پدر به فرزند، محبت فرزند به پدر. نود و نه قسمتش را داد به اهل‌بیت. یعنی مهربان‌ترین مادر هم که چقدر بچه‌اش را دوست دارد نمی‌تواند هیچ‌وقت امامش را درک کند. یعنی مهربان‌ترین مادر که سقف مهربانی را پر کرده. بالاترین درجۀ مهربانی را نسبت به فرزندانش دارد. حالا این نود و نه برابر باید بشود که امکان ندارد، تا محبت یک امام به امّت خودش را درک کند.
حالا شما پیش یک مادر جرأت دارید بد بچه‌اش را بگو. تا صد سال لااقل کینۀ شما را پیدا می‌کند. حالا پیش اهل‌بیت، شما چی‌کار کنید؟ بد یک بچه شیعه و محبّ اهل‌بیت را بگویی. اهل‌بیت چی می‌شوند با آدم؟ می‌فرماید هر کسی از یکی از محبّین ما یک نقطه ضعفی را پیدا کند، سندی را پیدا کند، پنهان کند نگه دارد که علیه‌اش بعداً لازم شد استفاده کند؛ می‌فرماید این از ولایت ما اهل‌بیت خارج است. در کلامی امام رضا(ع) می‌فرماید منِ امام رضا به خودم واجب کردم یک همچین آدمی را هر روز لعن کنم. خیلی سنگین است. هیچی ازش نمی‌ماند. وقتی که ما می‌گوییم اهل‌بیت مهربان هستند شما حواس‌تان به همدیگر باشد.
در کلام شریفی از امام باقر(ع) که امام صادق نقل می‌کنند، که می‌فرماید «وَ اَللَّهِ لَأُحِبُّ رِیحَکُمْ وَ أَرْوَاحَکُمْ»؛ من بوی شما و جان‌های شما را دوست دارم. ما مریض می‌شویم وقتی شما مریض می‌شوید. ما خوشحال می‌شویم وقتی شما خوشحال می‌شوید. ما محزون می‌شویم وقتی شما محزون می‌شوید. بعد می‌فرماید که و خدای ما اهل‌بیت بیشتر از ما شما را دوست دارند. این خیلی جالب است. واقعاً تصوّرش خیلی سخت است. اهل‌بیت مظهر مهربانی خدا هستند.
ما اگر مهربانی اهل‌بیت را درک کنیم نسبت به همدیگر مهربان می‌شویم. اگر مهربانی اهل‌بیت را درک کنیم که ساده‌تر است درکَش، به مهربانی خدا هم متوجه می‌شویم و بعد ارتباط‌مان با خدا قشنگ می‌شود.

دیدگاه

تا کنون برای این ویدئو دیدگاهی نوشته نشده است.

تمامی حقوق برای دیدستان محفوظ است.